A tehén a legjobb csontkovács

A tej élet, erő, egészség. A tej egy sok úton hasznosuló élelmiszer.

Teljes értékű fehérje van benne, ami könnyen hozzáférhető a fejlődő szervezet számára. Zsírja könnyen emészthető, kalcium- és D-vitamintartalma pedig nélkülözhetetlen az egészséges csontrendszer kialakulásához és megtartásához. Bár csontjaink tömege csak körülbelül harmincéves korunkig növekszik, ásványianyag-tartalmának megőrzése a későbbiekben alapja a csontritkulás megelőzésének.
A hazai táplálkozási ajánlások szerint legalább napi fél liter tej, illetve ennek megfelelő kalciumtartalmú tejtermék (joghurt, kefir, sajt, túró, stb.) fedezi a napi kalciumigényt.

{tudtae}
Egy 2,5 dl-es pohár tej kalcium tartalmának (300 mg) az alábbi mennyiségű tejtermékek felelnek meg:

  • 2,5 dl natúr joghurt vagy kefir
  • 300 gramm sovány túró
  • 330 gramm cottage cheese
  • 40 gramm edámi vagy tilsiter sajt
  • 60 gramm feta vagy mozzarella sajt{-tudtae}

Hogy az ajánlott energiabevitelt se lépjük túl, célszerű az alacsony zsírtartalmú termékeket előnyben részesíteni.

Egyéb élelmiszerek, mint például dió, sóska, spenót, kalciumtartalma sem elhanyagolható, azonban tudni kell, hogy az a tejénél lényegesen kisebb, és tartalmazhatnak olyan rostokat, vegyületeket, melyek gátolhatják kalciumtartalmuk felszívódását. Ezért csak a napi ajánlott kalciummennyiség kisebb részét tervezzük ezekből fedezni.

Bár az európia populációban a laktózintolerancia (tejcukorérzékenység) a lakosság 15-30%-át is érintheti, de akinek ezzel nincs baja, annak indokolatlan kerülnie a tejet. Annál is inkább, mert felmérések szerint, a 18 év feletti férfiak és nők közel fele nem fogyaszt elég kalciumot, de a gyerekek jelentős része is csak az ajánlott tejmennyiség 50%-át kapja meg. Pedig a tej és a tejtermékek ideális forrásai a csontokat felépítő kalciumnak, hiszen biztosítják a felszívódást segítő D-vitamint, laktózt és savas kémhatást is.

A laktózérzékenyeknek sem kell lemondaniuk a tej előnyeiről. Számukra már elérhetőek laktózmentes termékek, valamint laktáz enzimek, illetve a természetesen alacsonyabb laktóztartalmú tejtermékek (mint pl. joghurt, kefir, sajtok, különösen az érett sajtok) biztosíthatják a megfelelő kalciumbevitelt. Érdemes megfigyelni, kikísérletezni, hogy kinek mennyi laktóz okoz gondot, és fölöslegesen nem kizárni a még tüneteket nem okozó mennyiségű tejcukrot tartalmazó termékeket.