Mi a baj a sertészsírral?

A magyar konyha hagyományos alapanyaga a sertészsír, s kedvelt technológiája a bő zsírban sütés és a rántással sűrítés. Ezek a technikák nem csak az elhízáshoz járulhatnak hozzá, hanem – sertészsírt használva – a koleszterin- és telített zsírsavbevitelt is nagymértékben emelik.

A túlzott zsírfogyasztás, különösen, ha az gazdag telített zsírsavakban, növeli a koleszterinszintet, fokozza az érelmeszesedés és az elhízás kockázatát.
Az ajánlások szerint a napi telített zsírsav bevitelnek 7 energia százalék alatt kellene maradnia, azonban az országos felmérések szerint mindkét nemnél jóval magasabb ez az érték, ennek jelentős részét pedig az ételkészítéshez használt zsiradékok adják. A felmérések alapján azt is tudjuk, hogy a magyar lakosság még mindig az ajánlottnál (<300 mg) több koleszterint visz be a napi táplálkozásával (férfiak: 455 mg, nők: 313 mg), miközben az értékes, az érelmeszesedés és a gyulladások ellen ható, többszörösen telítetlen zsírsavak (DHA és EPA) bevitele még mindig jócskán elmarad a napi ajánlott mennyiségtől. Hogy miben is található meg a telített zsír, és ezek a jótékony zsírsavak itt megtekintheti.
A sertészsír zsírsavösszetétele az állat takarmányozásától is függ, de általában jelentős hányadban tartalmaz telített palmitinsavat és sztearinsavat, illetve olajsavat, miközben koleszterintartalma is jelentős.

Mivel a magyar lakosságra jellemző egészségügyi problémák, mint például az elhízás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek egészséges táplálkozással nagy arányban megelőzhetők, ezért célszerű a szakemberek ajánlásait figyelembe véve összeállítani étrendünket. Ennek fényében a felhasznált zsiradék megválasztásával is sokat nyerhetünk, amennyiben előnyösebb zsírsavösszetételűt választunk a sertészsír helyett, pl. növényi olajokat, melyek koleszterint nem tartalmaznak. Célszerű ezen felül csökkenteni is a zsiradékbevitelt, hiszen eredettől függetlenül hasonló energiatartalmúak, tehát önmagában a sertészsír olívaolajra cserélésével a többletsúly kialakulásának kockázatát még nem kezeltük. Bizonyos konyhatechnikák kerülésével (pl.: bő zsírban sütés, rántás), és más módszerek előnyben részesítésével (pl.: párolás, habarás, sütőzacskóban sütés) tudjuk csökkenteni a bevitt zsír mennyiségét.

Fontos hogy gyermekeink ízlését is úgy alakítsuk ki, hogy ami még szülőknek, nagyszülőknek idegen lehetett (margarin, olaj használata bizonyos ételekhez) számukra már természetes lehessen.