A nyári hónapokban még jobban oda kell figyelnünk saját magunk és gyermekeink folyadékpótlására. A kánikula okozta rosszullét, szédülés, ájulás elkerülése érdekében, ne várd meg, amíg szomjas leszel! Már a nyelv, száj kellemetlen kiszáradása előtt igyál valamilyen folyadékot! Szakértőink összeállítottak egy listát, hogy mire érdemes fókuszálni.
- Tudatosan alakítsd ki folyadékfogyasztási szokásaidat: ügyelj a fogyasztott szilárd és folyékony táplálékok mennyiségére és arányára; napi tevékenységedbe iktass hosszabb-rövidebb pihenőket, és ezeket használd ki egy-egy pohár frissítő ital vagy lédús gyümölcs elfogyasztására.
- Váltogasd rendszeresen az ásványvizek márkáját és típusát annak érdekében, hogy elkerüld egyes ásványi anyagok felhalmozódását a szervezetben.
- Díszítsd, ízesítsd az italod „szivárvány jégkockával”: gyümölcsdarabokat, gyümölcslét, limonádét fagyassz le jégkockának.
- Oltsd a szomjad limonádéval egyszerűen és természetesen: friss citrom vagy lime levével, karikáival ízesítsd a vizet. Használj bio gyümölcsöt és fogyasztás előtt ne felejtsd el alaposan megmosni a gyümölcsök héját!
- Külföldi nyaralás alkalmával ne igyál csapvizet, ha nem vagy meggyőződve arról, hogy fogyasztásra alkalmas és ne tegyél csapvízből készült jégkockát a pohárba! Így elkerülheted a kellemetlen, hasmenéssel, hányással járó fertőzéseket.
- Főzz meg reggel egy adag, szárított gyümölcsdarabokat tartalmazó gyümölcsteát, hűtsd be, így délutánra már kész is a jeges tea, amely citrom- vagy limekarikákkal dúsítva még izgalmasabb szomjoltó.
- Forró leves helyett jólesik nyáron egy hűsítő, zamatos gyümölcsleves. Minél kevesebb cukorral édesítsd, (zsíros) tejszín helyett natúr joghurttal tedd krémesebbé! Idényzöldségekből is készíthetsz hidegen fogyasztható leveseket, például hideg sóskalevest, gazpachót, uborkalevest.
- Tízóraira, uzsonnára vagy desszertként fogyassz friss gyümölcssalátát! Cukor és tejszínhab nélkül a legfinomabb.
- A feketekávé és a fekete tea koffeintartalma vízhajtó hatású, emiatt fogyasztásuk után mindig igyál meg egy pohár vizet vagy ásványvizet.
- Ha strandra, vízpartra mész, mindig legyen a táskában elegendő mennyiségű folyadék.
- Gondoskodj a gyerekek folyamatos folyadékellátásáról, ne engedd el őket egy üveg/palack behűtött víz, citromos víz, gyümölcstea nélkül játszani! Kisebb gyerekek hajlamosak elfeledkezni a szomjúságról, ezért kínáld őket rendszeresen innivalóval!
- Ne feledkezz meg az idősebb családtagokról sem. Idősebb korban (csakúgy, mint gyermekkorban) a szervezet hamarabb kiszárad, csökken a szomjúságérzet is.
- Megoldást jelenthet a reggel, előre kikészített legalább 1-1,5 liter folyadék, amely egész nap szem előtt van, így folyamatosan figyelmeztet a rendszeres folyadékpótlás szükségességére.