Hurrá nyaralunk…! – és mi legyen a családi útipatikában?

Kategória: Egyéb, Hírek | 0

Végre itt a nyár, remek az idő az iskolának is vége és kezdődhet a csupa nagy betűs, élményekkel teli VAKÁCIÓ. Ez az az időszak, amikor kicsit fellélegzünk, számoljuk vissza a napokat a családi nyaralásig. A gyerekek izgatottan várják, hogy mikor indulunk már végre. Mi szülők pedig elkezdjük tervezni, hogy mit vigyünk magunkkal és csomagolás közben gondolatban kipipáljuk az összekészített tételeket. Fürdőruha megvan, Peti macija meg van, társasjáték meg van, férj kedvenc könyve a táskában, Petra kispárnája a hátsó ülésen. Ámde ha nem vagyunk eléggé elővigyázatosak egy hirtelen jött hasmenés, rovarcsípés, napégés, szemfertőzés könnyen beárnyékolhatja a nyaralásunkat. Ezért megkérdeztük gyógyszerész kollégáinkat, hogy mire figyeljünk oda nyaralás közben, milyen készítményeket érdemes az útipatikába összekészíteni, ha elutazunk vagy éppen a gyerkőc táborba megy?

Rendszeresen szedett gyógyszerek
Idejében keresse fel háziorvosát, illetve a gyermekorvost, ha Ön vagy gyermeke rendszeresen szedett gyógyszere kifogyóban van, mivel a nyári szabadságolások idején ezek beszerzése is nehézségekbe ütközhet. Ezért fontos, hogy a rendszeres gyógyszeres kezelés alatt állók, – így pl. a vérnyomás- és koleszterincsökkentő szereket szedők, inzulinkezelésre, illetve vérhígító terápiára szorulók, asztma, epilepszia elleni gyógyszereket alkalmazók – a szükséges készítményeiket kezelőorvosukkal még időben felírassák, és orvosi vényeiket kiváltsák.

Megfázásos tünetek
Autó, repülő, bevásárlóközpontok légkondicionálója okozta orrfolyás, köhögés, láz: kisgyermekes családoknál különösen gyakran jelentkezhet. Láz- és fájdalomcsillapító készítmény legyen nálunk, a kisgyermek életkorának megfelelő gyógyszerformában (pl. szirup, oldat, kúp), és egy működőképes lázmérő! Száraz köhögés csillapítására köhögéscsillapító készítményt is érdemes bepakolni, illetve hurutos köhögés esetén köptetőt, ami a légutakban keletkezett váladék kiürülésének, felköhögésének elősegítésére szolgál. A megfázás egyik kellemetlen tünetét az orrdugulást pedig orrcseppel, orrsprayvel enyhíthetjük.

Nyári fertőző megbetegedések
Nyaraláskor nehéz ellenállni az idény-jellegű finomságoknak, de legyen a mérték az érték! Mindenesetre hasznos, ha van kéznél gyomor- és bélpanaszokra – pl. hasmenés, székrekedés, puffadás, teltségérzet, hasi görcs – szolgáló készítmény.
A vírusfertőzések (ételmérgezések (szalmonella-fertőzés) a nyári hónapok idején igen gyakoriak. Ezek leginkább a kisgyerekeket érintik, de a felnőttek is sok esetben megfertőződhetnek. A tartós kánikula kedvez egyes vírustörzseknek, így ebben az időszakban kifejezetten magas a hőemelkedéssel, hasi és gyomor fájdalommal, valamint hasmenéssel, bélhuruttal és egyéb emésztési panaszokkal járó betegségek aránya. A strandokon és uszodában a gyermek lehetőség szerint mindig viseljen papucsot vagy vízicipőt, így csökkenthető a gombás fertőzés kockázata. A medence használata előtt és után célszerű alaposan letusolni és fertőtleníteni a lábakat, kezeket. A gyermeknek legyen saját törülközője, amit nem ad kölcsön senkinek. A bőrgomba gyakori megbetegedés a nyári hónapok alatt, és kezelése sok esetben hosszadalmas folyamat. Vízparton továbbá gyakori a kötőhártya-gyulladás, húgyúti fertőzés kialakulásának kockázata: az enyhébb esetek kezelésére rendelkezésre állnak gyógyszertárban vény nélkül kapható készítmények.

Szúnyog-, kullancs-, és egyéb rovarcsípések
A szúnyogcsípések általában viszkető, különböző méretű vörös foltokat okoznak. Gyermekek esetében megtörténhet, hogy a szúnyog nyálában levő fehérje természetű anyagokkal szemben allergia alakul ki. A szúnyogcsípés allergia a szülők számára ijesztő lehet, hiszen ritka esetben láz, torok- vagy szemhéj duzzanat, illetve csalánkiütés társulhat hozzá. A gyulladás azonban hamar elmúlik, az ismétlődő csípések következtében pedig felnőttkorra immunitás alakul ki. A viszketés csillapítására használhatunk különféle hűsítő, mentolos kenőcsöket vagy a gyógyszertárakban kapható, antihisztamin tartalmú géleket.
A kullancscsípés a legtöbb esetben nem okoz különösebb problémát, azonban számos betegség forrása lehet, mint a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás – mely ellen védőoltással védekezhetünk – valamint a Lyme-kór. Ha a kis vérszívót gyorsan és szakszerűen eltávolítjuk – erre a célra legalkalmasabb a patikákban kapható kullancskiszedő csipesz használata – akkor megelőzhető az esetleges fertőzés.
A darázs- és méhcsípés általában csak helyi tüneteket okoz, azonban egyes felnőttek és gyermekek allergiásak lehetnek ezen rovarok csípésére, amely súlyosabb esetben az egész szervezetet érintheti, ún. anafilaxiás sokk formájában. Aki tudja magáról, hogy allergiás, feltétlenül tartson magánál orvosa által felírt, allergiás vészhelyzetre alkalmazható injekciós gyógyszerkészítményt.

Napégés, apróbb sérülések
Kerüljük a tűző napon való tartózkodást, különösen a 11-15 óra közötti időszakban! Fontos, hogy magas faktorszámú, fényvédő hatású, vízálló naptejet válasszunk, amely véd az UVA- és az UVB-sugarak ellen is. Apróbb balesetek, sérülések gyors ellátására is készüljünk fel az erre szolgáló készítményekkel: napégés elleni szerek, sebfertőtlenítők, kötszerek, gyorstapaszok legyenek a csomagunkban.

Allergiás tünetek
Akinek ismert szénanáthája (pollen- v. egyéb eredetű szezonális allergiája) van, általában szed valamilyen allergia-ellenes szert, amely lehet vény nélkül kapható, vagy az orvos által rendelt készítmény. Ha sokat tartózkodik a szabadban, kirándul erdőn-mezőn, fokozottan figyeljen az allergia-ellenes gyógyszerek rendszeres szedésére.

Kiemelten figyeljünk a gyógyszerkészítmények helyes tárolására!
A nyári napfényes, meleg időben különösen fontos szem előtt tartani a gyógyszertárolás fő kritériumait:
Gyermekektől elzárva, száraz, hűvös, fénytől védett helyen, eredeti csomagolásban! Figyeljünk arra is, hogy egyes készítményeket hűtőben kell tárolni, ez mindig szerepel a gyógyszer dobozán feltüntetett szövegen.

Személyre szabott tanácsért, az egyes panaszok kezelésére szolgáló konkrét készítményekkel kapcsolatos információkért forduljon bizalommal gyógyszerészéhez!

Ne felejtsük otthon a TAJ kártyákat sem…

Nyári utazás esetén érdemes a fentiek szellemiségében összeállított útipatika csomagot magunkkal vinni és tájékozódni a tartózkodási helyhez tartozó orvosi ügyelet elérhetőségéről is. A nyári hónapokban ügyeletes (magyarországi) gyógyszertárakról, az OGYÉI alábbi weboldaláról tájékozódhatnak.