Prohászka Béla
séf
Tankonyhánk chef-je közel 35 éves tapasztalattal és számos hazai és nemzetközi díjjal rendelkezik. Részletes szakmai önéletrajza itt olvasható.
Cseh Orsolya
dietetikus
2017-ben végeztem dietetikusként, majd 6 évig dolgoztam kórházban, ahol a betegedukáció mellett a kórházi élelmezési feladatokat is elláttam. Így betekintést kaptam egy üzemi konyha működésébe, melynek folyamatait minél inkább kezdtem megérteni, annál jobban meg is szerettem. Ezt követően kezdtem dolgozni az NNGYK Táplálkozástudományi Főosztályán, ahol többek között a gyermekkori táplálkozással, diétás étkeztetéssel és a tankonyhai projekttel kapcsolatos feladatokban veszek részt.
A családomban mindig is központi szerepe volt az étkezéseknek, már gyerekkorom óta szeretek sütni, főzni, finomakat enni, és szinte bármilyen új ételt szívesen megkóstolok. Dietetikusként pedig izgalmasnak találom, hogy az adott élelmiszer/étel milyen hatással lehet a szervezetünkre. Szeretek recepteket nézegetni, és azoktól aztán a megvalósításkor kedvem szerint eltérni.
Munkám során mindig jóleső érzéssel töltött el, ha egy tanácsadás végén láttam a páciens arcán a megkönnyebbülést, mikor megtudta, hogy a számára javasolt diéta nem koplalást jelent és a kedvenc ételeiről való lemondást, mert a legtöbb étel kisebb átalakításokkal, továbbra is fogyasztható.
A mindennapokban pedig legnagyobb sikernek azt élem meg, amikor a családtagjaim megkóstolnak és jóízűen fogyasztanak olyan általam javasolt (és akár általam készített) értékes tápanyagokban gazdag ételeket, amikről azt gondolták előtte, hogy biztosan nem fog nekik ízleni.
Az NNGYK tankonyhai feladatainak ellátásához is örömmel csatlakoztam, mert kamatoztatni tudom az élelmezés területén szerzett korábbi tapasztalataimat, továbbá szeretnék segíteni abban, hogy a foglalkozásokon részt vevőknek megmutassuk, hogy az ételek elkészítésében mennyiféle lehetőség rejlik, és milyen változatosan és finoman tudunk táplálkozni, miközben még az egészségünkért is teszünk.
Dolgos Judit Ágnes
dietetikus
2017-ben szereztem dietetikusi diplomámat a Semmelweis Egyetemen. Az első jelentős szakmai tapasztalatomat Magyarország egyik legnagyobb közétkeztető vállalatánál szereztem, ahol a felügyeletem alá tartozó konyhán kezdetben körülbelül 100 diétás étkezőt láttunk el. Öt év elteltével, új szakmai kihívások keresése céljából, már egy több mint 1500 főt kiszolgáló diétás konyháról jöttem át az akkori Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézethez (OGYÉI).
Jelenleg a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Táplálkozástudományi Főosztályán dolgozom dietetikusként, ahol továbbra is a közétkeztetés és az ehhez kapcsolódó kérdések, mint például a fenntarthatóság, diétás étkeztetés és a közétkeztetési felmérések a fő szakterületeim. Emellett aktívan részt veszek a tankonyha projektben, a foglalkozások megtervezésében, szervezésében és kivitelezésében.
Gyerekkoromban gyakran főztünk együtt a családommal, és rendszeresek voltak a nagyobb családi ebédek is, amelyekre jó szívvel emlékszem vissza. Bár szeretek főzni, nem vagyok tervező alkat; inkább a spontaneitást kedvelem, és gyakran az otthon található alapanyagokból, hasraütésszerűen készítek ételeket.
Fontos szempont számomra, hogy az ételek gyorsan elkészíthetőek és az egészséges étrendbe illeszthetőek legyenek, ezért előszeretettel alakítok át meglévő recepteket. Ezeket a tapasztalatokat a tankonyhai foglalkozásokba is igyekszem beépíteni.
Fontosnak tartom a közös étkezéseket (otthon és házon kívül egyaránt), és kiemelten fontosnak azt, hogy a gyerekek is részt vegyenek az ételkészítésben, megismerjék az általuk fogyasztott ételek alapanyagait, a táplálkozás egészségmegőrzésben betöltött szerepét, hiszen így nagyobb eséllyel alakíthatnak ki helyes étkezési szokásokat. Hiszek abban, hogy mindenki képes egészségesen főzni, csak egy kis motivációra és néhány alaptechnika elsajátítására van szükség, amire táplálkozástudományban jártas, gyakorlott szakemberek és profi séf által működtetett tankonyha-programunk, remek lehetőséget biztosít.
Hajdú Katalin
koordinátor
Alapvégzettségem szerint agrármérnök vagyok, ezt egészíti ki közszolgálati protokoll szakértő diplomám. Több, mint négy éve vagyok a Táplálkozástudományi Főosztály koordinátora és nagyon élvezem a különféle társterületek képviselőivel és a partnerekkel való szoros együttműködést, amit a sikeres és hatékony munkavégzés egyik kulcsának tartok, illetve azt, hogy a legkülönbözőbb projektekben vehetek részt, ahol a felmerülő problémákra praktikus és hosszú távú megoldásokat kell találnom.
A tankonyha elindítása különösen kedves projekt a számomra. Gyerekkorom óta rendszeresen sütök-főzök és igazi nagycsaládban felnőve a terített asztal a családi kapcsolatok építésének fontos helyszíne volt.
Magam is 3 gyermek anyukája vagyok, ami változatos és egészséges étrend kialakítására sarkall.
A tankonyha kialakítását a kezdetektől követem, az első tervektől az építkezésen át addig, amíg az utolsó kiskanál is helyére kerül, hogy létrejöhessen egy, a korszerű, színvonalas gyakorlati oktatási és főzőhelyiség. A foglalkozásokra érkezők leginkább a szervezési feladatok kapcsán fognak velem találkozni és azon leszek, hogy a programokon való részvétel mindenki számára pozitív élmény legyen.
Tankonyhánk olyan ételek megismertetésére biztosít lehetőséget, melyek a hagyományos ételek egészségesebb alternatívái lehetnek. Fontosnak tartom, hogy ezeket megismerjék a hozzánk látogató, élelmezésben dolgozó kollégák és így színesíthessék étlapjaikat, új, ritkábban használt alapanyagokat mutathassanak be az étkeztetést igénybe vevő gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt.
Miháldy Kinga Lucia
dietetikus, élelmiszer-minőségbiztosító agrármérnök, egészségügyi szóvivő
40 éve dolgozom dietetikusként és felsorolni is lehetetlen, ez idő alatt milyen sok sikerélményben volt részem, amire szívesen emlékszem vissza. Betegágy mellett segítettem megváltoztatni páciensek étrendjét, életmódját, mindig nagy öröm volt számomra, ha valakivel sikerült megszerettetnem a főzést vagy sikerült elfogadtatni a számára előírt étrendet. Emellett az intézetben eltöltött 20 év alatt részt vettem a közétkeztetés megreformálásában és szerepet vállaltam az egészséges táplálkozás széleskörű népszerűsítésében, lakossági edukációs programok, televíziós és rádióműsorok, gasztronómiai versenyek szakértőjeként.
Köszönettel és hálával tartozom azoknak, akik e hosszú évek alatt elismerték a munkámat és ezt változatos formában ki is fejezték, mert ez mindig erőt adott, hogy tovább haladjak ezen a szép, de kihívásokkal teli úton.
Büszke vagyok arra, hogy a gyerekeimet egészséges táplálkozásra neveltem, olyannyira, hogy fiam és a lányom is örömmel főznek izgalmas, finom és egészséges ételeket.
A főzés amióta az eszemet tudom, meghatározó része az életemnek. Már 3-4 éves koromban is sokat kuktáskodtam nagymamám mellett, aki bevezetett a francia és a magyar konyhaművészet rejtelmeibe. Főztjének íze és illata egy életen át elkísér és a főzés, a szépen terített asztal a családi szeretet melegét, a közösen elfogyasztott ételek gasztronómiai élményét jelenti számomra. Személyes célom, hogy úgy tisztelegjek nagymamám csodálatos konyhaművészete előtt, hogy mai, modern technológiák alkalmazásával reprodukálom gyermekkorom ízeit.
Több évtizede vagyok vendége olyan műsoroknak a médiában és olyan lakossági rendezvényeknek, ahol praktikus táplálkozási tanácsokat adok, eloszlatom a táplálkozással kapcsolatos tévhiteket. Tapasztalom, hogy a gyakorlattal, gyakorlatias tanácsokkal kiegészített személyes oktatás segíti a szemléletváltást. Az NNGYK tankonyha projektje ezért is fontos számomra.
Korábban is részt vettem már hasonló munkában, célom, hogy megmutassuk az érdeklődőknek, hogy egy kis rafinériával egyszerűen és gyorsan készíthetünk olyan ételeket, melyek az egészséget támogatják, ugyanakkor élvezetesek, legyen szó akár otthoni étkezésekről, akár közétkeztetésről.
Varga-Nagy Veronika
dietetikus
2017-ben szereztem dietetikusi diplomát a Semmelweis Egyetemen és még ebben az évben el is kezdtem dolgozni az (akkori nevén) Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetben.
Számomra a szakmám legkedvesebb területe a gyermek egészségnevelés. Már az egyetemi évek alatt is volt szerencsém óvodások és iskolások ilyen témájú oktatásával foglalkozni a Gyermekek Egészsége Program (GYERE) önkénteseként.
Az intézetben eddig jellemzően különböző táplálkozással kapcsolatos kutatások előkészítésében és lebonyolításában vettem részt, mint pl. az OTÁP2019-es felmérés vagy a 2018-2024 között zajló komplex, közétkeztetéssel kapcsolatos kutatás.
Nekem a főzés gyermekeim születése után vált különösen fontossá. Egyrészről igyekszem egészséges, változatos ételeket készíteni nekik, ugyanakkor a közös főzés minőségi együtt töltött idővé vált a számunkra. Már egészen kis koruktól kezdve próbálom megismertetni velük a különböző alapanyagokat, bevonni őket az ételkészítés folyamatába.
Tanulmányaim is megerősítettek abban, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás számtalan betegség megelőzésében, kezelésében fontos szerepet játszik. Ehhez nem is kell feltétlenül az egész életmódunkat egyből fenekestül felfordítani. Már egy-két apró változtatás is sokat számít. Jó érzés, amikor néhány ötlettel, iránymutatással segíteni tudok másoknak.
Az NNGYK tankonyhai foglalkozásai azért is kedvesek a szívemnek, mert hiszek benne, hogy a tanulás egyik leghatékonyabb módja a gyakorlati tapasztalatszerzés. Sokszor érzem úgy, hogy ezeken az alkalmakon nem csak mi adunk át tudást, de mi is sokat tanulhatunk a hozzánk érkezőktől.
Zentai Andrea
dietetikus, népegészségügyi MSc
Főiskolai tanulmányait megelőzőn és a tanulmányok alatt is mint kajakedző dolgozott. Dietetikusi diplomáját 2005-ben szerezte a SOTE-ETK-án, negyedévesen már dialízis központban és nephrológiai ambulancián, ezt követően a Szent Imre Kórház endokrinológiai és anyagcsere osztályán, majd ambulanciáján dolgozott. 12 évig foglalkozott anyagcsere- és endokrin problémákkal küzdő gyermek és felnőtt páciensekkel, kismamákkal, sportolókkal. 5 évig volt a Bátor Tábor önkéntes dietetikusainak vezetője. 2009-től az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetben (OÉTI), jelenleg a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központban (NNGYK) dolgozik, a Táplálkozástudományi Főosztály vezetőjeként. Munkája során gyakorlati tapasztalatot szerzett kórházi terápiás dietetikusként, élelmezésben, egyéni és csoportos tanácsadásban, főzőiskola vezetésében, jogszabályalkotásban, országos, reprezentatív (lakossági és közétkeztetési) felmérések, vizsgálatok előkészítése, megvalósítása terén is, intervenciós programok előkészítésében megvalósításában, projekt végrehajtásban. A Közétkeztetők kézikönyve II. kötetének társszerzője.