A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Táplálkozástudományi Főosztályának vezetésével 2024. november 28-án lezajlott az élelmiszerek közbeszerzésének minőségi javítását célzó interszektorális munkacsoport nyolcadik, egyben az idei év utolsó ülése.
A rendszeres egyeztetések 2024. július 11-e óta zajlanak, az érintett szakmai szervezetek, hatóságok és egyetemek közreműködésével, a Belügyminisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárságának jóváhagyásával. A munkacsoportban minisztériumi szinten részt vesz a Belügyminisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága, az Agrárminisztérium Élelmiszeriparért és Kereskedelempolitikáért Felelős Helyettes Államtitkársága, továbbá a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium Közbeszerzési Felügyeletért Felelős Helyettes Államtitkársága is, ez utóbbi államtitkárság már a munkacsoport kialakítását megelőzően is támogatását fejezte ki az élelmiszerközbeszerzés táplálkozás-egészségügyi vonatkozásainak előmozdítása tekintetében.
A munkacsoport további tagjai:
Közbeszerzési Hatóság
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Országos Kórházi Főigazgatóság
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet
Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar, Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszék
Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar, Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézet
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, Élelmiszeripari Igazgatóság
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége
Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetsége
Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége
Élelmezésvezetők Országos Szövetsége
Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége
Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége
Magyar Élelmiszerkönyvi Szakbizottság Tej és Tejtermék Szakbizottság
Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács
A rendszeres munkacsoporti egyeztetések átfogó célja elérni, hogy a közétkeztetésben kínált élelmiszerek táplálkozás-egészségügyi szempontból kedvezőbb összetételűek legyenek, továbbá, hogy a táplálkozás-élettani szempontok az élelmiszer-közbeszerzési pályázatok elbírálása során hangsúlyosabban érvényesüljenek.
Ennek elősegítésére a munkacsoport keretében egy útmutatót szeretnénk összeállítani (első körben a tej és tejtermékeket érintően) az élelmiszerközbeszerzés, az élelmezés és az élelmiszergyártás területén dolgozók számára. Hosszú távon szeretnénk az élelmiszeripari fejlesztésekre is hatással lenni, így a készülő útmutatóban az egyes tejtermék alkategóriáknál szereplő tápérték specifikáció javaslatok (például só, zsír, cukor maximumok) reformulációs célértékül is szolgálhatnak az adott élelmiszercsoport tekintetében.
Az idei üléseken a tejtermékeket vettük górcső alá, és a magas táplálkozás-egészségügyi kockázatot jelentő alcsoportok esetében megkezdődött a szakmai konszenzuson alapuló tápértékjavaslatok kialakítása. A tápértékjavaslatok kialakításához az NNGYK Táplálkozástudományi Főosztályának munkatársai több mint 1600 termék adatait gyűjtötték össze az online piactérből, majd a termékek alkategorizálását követően a tápérték adatokat STATA programmal elemezték, és az útmutatóba tervezett javaslataikat a percentilis értékek figyelembevételével határozták meg és mutatták be az üléseken. A részt vevő tagok az ülésen valamint az ülést követően írásban is – az adott ülésről készült feljegyzés dokumentumban részletezve – jelezhették egyetértésüket vagy nem egyetértésüket, kiegészítő észrevételeiket a bemutatott tápértékjavaslatokkal kapcsolatban.
A következő nagy feladat a beérkezett vélemények harmonizálása, és a tápértékekre vonatkozó javasolt határértékek véglegesítése, így a megkezdett egyeztetések és a közös munka 2025-ben is folytatódni fog annak érdekében, hogy az egészséget nagyobb mértékben támogató és kedvezőbb összetételű élelmiszerek kerülhessenek a közétkeztetésbe.