A közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV.30.) EMMI rendelet (továbbiakban: Rendelet) fő célja, hogy a közétkeztetés hozzájáruljon a gyermekek egészséges fejlődéséhez, egyes betegségek megelőzéséhez, a betegek megfelelő kezeléséhez, gyógyulási folyamatához, illetve az ellátottak részére biztosítsa a szükséges energiatartalmat és az egyes tápanyagok megfelelő mennyiségét.
A Rendelet 2015 szeptemberétől hatályos, életbe lépése óta számos gyakorlati és hatósági ellenőrzési tapasztalat gyűlt össze, megjelentek újabb szakirodalmak, ezért időszerűvé vált, hogy a tartalma felülvizsgálatra kerüljön. Éppen ezért a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a legújabb, szakmailag megalapozott, tudományos alapokon nyugvó táplálkozás-egészségügyi vonatkozású illetve egyéb kapcsolódó szakirodalmak, ajánlások, valamint a társminisztériumok, államtitkárságok, orvos szakmai társaságok, hatóságok, egyetemek, szakmai szervezetek és a közétkeztetők gyakorlati visszajelzései, továbbá hatástanulmányok alapján kidolgozta a Rendelet módosító javaslatát.
2024. november 11-én került kihirdetésre a transz-zsírsav tartalmú élelmiszerek forgalmazásának hatósági ellenőrzéséről, valamint a lakosság transzzsírsav bevitelének nyomon követésére vonatkozó szabályokról, továbbá a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet módosításáról szóló 53/2024. (XI. 11.) BM rendelet (a továbbiakban: Mód. rendelet), amely módosítja a Rendeletet a fentiekben foglaltak mentén. A Mód. rendelet 16. § (3) bekezdése értelmében
a jövőben a 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet II. Mellékletében felsorolt allergiát vagy intoleranciát okozó anyagok és termékek közül a földimogyorót, a dióféléket, a szezámmagot és a belőlük készült termékeket közétkezetésben nem lehet felhasználni.
A tilalom célja az allergiás reakciók kockázatának csökkentése. Normál étrend szolgáltatása esetén a felhasználási tilalom nem vonatkozik azokra az élelmiszerekre, amelyek a felsorolt allergiát vagy intoleranciát okozó anyagokat és termékeket „nyomokban tartalmazhatják” vagy olyan üzemben készültek, ahol a hivatkozott allergénekkel történő szennyeződés nem zárható ki, tehát az allergiát vagy intoleranciát okozó anyagoknak vagy termékeknek az élelmiszerben való esetleges szándékolatlan jelenléte esetében. Azonban a diétás étrendet alkotó ételeket továbbra is a megadott diétára való alkalmasságot befolyásoló anyag teljes kizárásával kell elkészíteni, tárolni, szállítani, átadni a végső fogyasztónak, kizárva az ételek ilyen anyaggal való szennyeződésének lehetőségét, fokozott figyelemmel a fogyasztó környezetére is.
A Rendelet további módosításait itt foglaltuk össze.