A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) elkötelezett a közétkeztetési rendelet minél hatékonyabb betartásában, melynek feltétele a rendelet egységes értelmezése. A közétkeztetésben dolgozó szakemberek mindennapi munkáját ezért – többek között – olyan segédanyaggal is támogatja, amely a rendelet kapcsán leggyakrabban felmerülő kérdéseket tisztázza. A segédletben most újabb, a szakmát régóta foglalkoztató, a dietetikus végzettségű élelmezésvezetők valamint a közétkeztetés keretében diétás étrendet, diétás étlapot tervező vagy a diétás étel készítését felügyelő dietetikus működési nyilvántartásával kapcsolatos kérdés és a vonatkozó állásfoglalás kapott helyet.
Az NNGYK segédanyaga itt érhető el.
Közel 10 évvel ezelőtt, 2015-ben lépett hatályba hazánkban a nemzetközileg is jó gyakorlatként számon tartott közétkeztetési rendelet [37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet], melynek célja, hogy
meghatározza az egészséges fejlődéshez, a betegségek megelőzéséhez és a betegek megfelelő gyógyulásához szükséges, a közétkeztetésben nyújtott energiatartalmat és egyes tápanyagok mennyiségét. A rendelet hozzájárul a közétkeztetésben részesülők megfelelő tápanyagbeviteléhez, só-, cukor- és telítettzsírsav-bevitelük csökkentéséhez, összességében a táplálkozási szokások és tápláltsági állapot javulásához.
A rendelet megalkotásában és bevezetésében jelentős szerepet játszó OÉTI, illetve jogutódjai az OGYÉI, jelenleg pedig az NNGYK azóta is figyelemmel kíséri a rendelet alkalmazhatóságát, összefogja, illetve facilitálja a közétkeztetés további fejlesztésére irányuló törekvéseket, felméréseket végez és – széleskörű egyeztetéssel – tisztázni igyekszik a felmerülő szakmai kérdéseket.
Ezeket a kérdéseket a folyamatosan frissülő, A leggyakoribb kérdések és válaszok a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet kapcsán című dokumentumban teszi közzé, amely a napokban újabb fontos ponttal egészült ki.
Régóta vitatott kérdés, hogy fekvőbeteg-gyógyintézeti étkeztetés esetén a dietetikus végzettségű élelmezésvezetőnek és a közétkeztetés keretében diétás étrendet, diétás étlapot tervező vagy a diétás étel készítését felügyelő dietetikus munkavégzése önállóan végzett egészségügyi tevékenységnek minősül-e, és ennek okán szükséges-e rendelkeznie érvényes regisztrációval a működési nyilvántartásban.
Az NNGYK álláspontja szerint,
tekintettel arra, hogy a közétkeztetés élelmezési szolgáltatásnak és nem egészségügyi szolgáltatásnak minősül, ezért amennyiben a közétkeztető a diétás étrend, valamint a diétás étlap tervezéséhez, illetve a diétás étel készítésének felügyeletéhez dietetikus szakképesítésű személyt foglalkoztat, akkor ezekre a tevékenységekre a dietetikus nem kap egészségügyi szolgáltatás nyújtására jogosító működési engedélyt, ezért a közétkeztetésben dolgozó dietetikusnak nem szükséges érvényes működési nyilvántartással rendelkeznie.
Az aktuális kiegészítést az NNGYK segédanyagának 84. pontja tartalmazza.