A sütőtököt nem csak finom édeskés íze miatt szeretjük, hanem azért is mert nagyszerű karotin- és vitamin forrás. Tartalmaz folsavat, C-, A-, B1-, B2-, B6- és E- vitamint is, ráadásul ásványi anyagok – kálium, kálcium, foszfor, vas, réz, mangán – forrása is.
Magyarországon a legtöbben csak sütve szokták fogyasztani, pedig ha sütés után leturmixoljuk, püréként nagyszerű alapanyag válik belőle, amit nem csak a babáknak adhatunk, hanem finomabbnál finomabb ételeket készíthetünk belőle. Fahéjjal, vaníliával fűszerezve és meleg tejbe keverve ízletes koffeinmentes sütőtökös latte, azaz tejes ital készíthető belőle; ha pedig a püréhez darált kekszet és fahéjat adunk, lehűtjük, majd golyócskákat formázunk belőle és kókuszba forgatjuk, akkor sütőtökös kókuszgolyót kapunk. Ha már unjuk az egyszerű burgonyapürét, készítsünk el sütőtökös verzióban úgy, hogy a sós vízben főtt burgonyát összedolgozzuk a sütőtökpürével, és utána adjuk hozzá ízlés szerint a vajat/margarint és a tejet.
A hagyományos ételekbe is vihetünk egy kis csavart azzal, hogy a megszokott, gyakran használt zöldségeket sütőtökre váltjuk: készíthetünk sütőtök krémlevest, rakott vagy töltött sütőtököt, sütőtök salátát, vagy sütőtökös rizottót.
Sütőtökös-halas rizottó
Hozzávalók (1 főre):
- 80 g rizottó rizs
- 100 g hámozott, felkockázott sütőtök
- 1 gerezd fokhagyma
- 80 g pangasius halfilé
- hal fűszerkeverék
- egy kevés só
- 2 g citrombors
- 50 g reszelt sajt (trappista)
Elkészítés:
A rizst kevés olajon üvegesre pirítjuk, zöldség alaplével felöntjük úgy, hogy teljesen ellepje, majd még 2 merőkanállal adunk hozzá. A felkockázott sütőtököt beletesszük, és a tetejére helyezzük a halat egészben.
Mikor a sütőtök megpuhult, a halat kivesszük, apró darabokra vágjuk és visszatesszük a lábosba, majd egy villával alaposan összekeverjük, hogy a sütőtök összetörjön. Belekeverjük a reszelt sajtot. Frissen tálaljuk, hogy ne száradjon ki!
