Részlet a Diétás étkezés – az OGYÉI szakmai kiadványa szülőknek, közétkeztetőknek kiadvány Laktózintolerancia c. fejezetéből. A kiadvány teljes terjedelmében itt olvasható.
„Az útmutató célja, hogy eligazítsa a szülőket, pedagógusokat, gyermekélelmezésben dolgozó szakembereket a leggyakoribb diétákat illetően, támogassa az egységes szemlélet kialakítását a témában érintettek között, szem előtt tartva, hogy a diétás étkezést orvosilag igazolt egészségügyi probléma esetén, dietetikus szakember segítségével folytassák.”
1. Biztonságos forrásból származzanak a nyersanyagok
TIPP: Legyenek meg azok a bevált beszerzési források, ahol élelmiszerösszetevő-változás esetén ezt jelzik nekünk (pl.: a termékek a boltban diéta vagy „mentesség” szerint vannak rendezve), hozzáértő eladó tud segíteni a termékek közötti eligazodásban.
2. Egyéni érzékenységtől függően (illetve amennyiben a károsodott bélflóra kellő mértékben regenerálódott), bizonyos alacsony laktóztartalmú termékek fogyasztása megengedhető.
TIPP: Másodlagos laktózintolerancia esetén, az állapot javulásával érdemes kipróbálni a magasabb laktóztartalmú termékeket is (pl.: kefir, joghurt), de amennyiben panaszt okoznak, vissza kell térni az étrend szigorúbb tartásához
3. A laktózmentes élelmiszereket (a hűtést igénylőeket is) külön célszerű tárolni, a keresztszennyeződés és összecserélés elkerülése érdekében.
TIPP: Tároljuk a laktózmentes élelmiszereket másik szekrényben vagy legalább külön polcon (a hűtőben is) vagy jelölve (egységesen más színű, zárt edényben és/vagy felcímkézve).
4. Amennyiben az egyéni érzékenység indokolja, a laktózmentes ételek előkészítéséhez, elkészítéséhez, tálalásához, tárolásához használt munkafelületek, eszközök (vágódeszka, kések, szedőeszközök, edények stb.), aktuálisan ne legyenek laktózzal szennyezettek (pl. ne ugyanazzal a kanállal kevergessük a laktózmentes és laktózt tartalmazó főzeléket).
TIPP: Praktikus, ha a laktózmentes nyersanyagok előkészítését, elkészítését térben vagy időben elkülönítjük (pl. a laktózmentes nyersanyagok előkészítésével és elkészítésével kezdjük a főzést).
5. A laktózmentes ételeket szállításkor, idegenek számára is jól azonosítható módon meg kell különböztetni.
TIPP: Az ételek legyenek külön csomagolva, felcímkézve.
6. Vendéglátóegységekben kötelező tájékoztatást adni a felszolgált ételek allergéntartalmáról.
TIPP: Rendelés előtt kérdezzük ki a felszolgálót vagy a szakácsot az összetevőkről. Az iskolai büfé kínálatát rendszeresen ellenőrizzük (amennyiben ezt nem tudjuk megtenni, kérjük meg a gyermeket, hogy fotózza le a kínálatot) és beszéljük át vele, hogy mi az, amit onnan választhat.
7. Táborok, zsúrok előtt mindig egyeztessünk a szervezővel, hogy gyermekünk mit ehet, tudják-e ezt biztosítani vagy nekünk kell gondoskodni ennivalóról, gyógyszerről. A gyermeket készítsük fel előre, hogy mindig kérdezzen rá arra, hogy ehet-e az adott ételből és mi az, amiből nem ehet. Szülőnél, nagyobb gyermekeknél mindig legyen laktázenzim, aminek a használatával legyen tisztában. Alkalmazása azonban csak indokolt esetben javasolt.
Kapcsolódó cikkek:
Mi az a laktózintolerancia?
A laktózérzékenyek diétájának főbb szempontjai