Tippek az egészséges és fenntartható étrendhez

Kategória: Egyéb, Táplálkozás | 0

Élelmiszerrendszerünk bolygónkra gyakorolt hatásában mindannyian szerepet játszunk. Az étkezési szokásaid apró, de könnyen megvalósítható változtatásai révén te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy egészségesebb hely legyen a világ!

1. Egyél több és helyi gyümölcsöt és zöldséget, amikor szezonja van

A gyümölcsök és zöldségek jót tesznek az egészségnek, továbbá, ha a helyi és szezonális terményeket választod, azoknak többnyire alacsony a környezeti hatásuk. Fogyassz naponta legalább 3-4 adag zöldséget és 1-2 adag gyümölcsöt. A lakóhelyedről vagy annak környékéről származó élelmiszerek fenntartható választást jelenthetnek, főleg akkor, ha azoknak épp szezonjuk van, ezzel támogatod a helyi termelőket is.

2. Ne vásárolj és ne fogyassz többet a szükségesnél, kerüld a nassolást, amit a tervezett étrendhez vásároltál, fogyaszd el

Tervezd meg az étrended/családod  étrendjét az egészséges táplálkozás irányelveihez igazodva. Készíts az étrendhez bevásárlólistát. Ha a szükségesnél nem vásárolsz és nem fogyasztasz többet, azzal csökkentheted az élelmiszer-ellátás terheit és a többlettermelést. A tudatos étrendtervezés és az étrendben szereplő élelmiszerek elfogyasztása biztosíthatja a változatos, idényszerű, egészséget támogató étrend betartását. Ez – nem mellesleg – segít megőrizni az egészséged és elkerülni a nemvárt/felesleges testsúlygyarapodást is. Az energiadús, sokszor magas só- és/vagy cukortartalmú, ugyanakkor értékes tápanyagban szegény élelmiszerek (pl. cukros üdítők, csipszek, nápolyik) nassolásának korlátozása és az adagnagyságokra való odafigyelés segíthet a szükségtelen túlfogyasztás elkerülésében.

3. Növeld a növényi eredetű fehérjék arányát az étrendben

Az állati eredetű fehérjék – különösen a marhahús – előállítása általában több erőforrást igényel, mint a növényi eredetű fehérjéké. Jelentősebb növényi fehérjeforrások a gabonafélék, a hüvelyesek, az olajos magvak és diófélék, melyek – táplálkozási ajánlásoknak megfelelő – fogyasztása a fenntartható és egészséges étrend részét képezi. Kedvező élelmirost-tartalmuk, alacsony telítettzsír-tartalmuk, valamint az olajos magvak és diófélék kedvező zsírsavösszetétele hozzájárulhat – többek között – a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkenéséhez.

  • Legalább heti egy húsmentes nap beiktatása és a fenntarthatóbb húsfélék előnyben részesítése (például marha helyett csirke) segíthet csökkenteni az ökológiai lábnyomod.
  • Amennyiben elérhető, válaszd a helyi termékeket.
  • A vegán vagy vegetáriánus étrendet választók számára, a fehérjeszükséglet megfelelő kielégítéséhez a különböző növényi alapú fehérjeforrások kombinálása javasolt, dietetikussal való konzultálás mellett.

4. Válassz teljes értékű gabonaféléket

Mivel kevesebb feldolgozási lépést igényelnek, a teljes értékű gabonafélék előállítása általában kevésbé erőforrásigényes, mint a finomított gabonaféléké. Emellett, kedvező élelmirost-tartalmuk miatt jó hatással vannak az egészségre is, mivel csökkenthetik a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, a túlsúly és egyes daganatos betegségek kockázatát.

  • A teljes kiőrlésű kenyér, a teljes kiőrlésű tészta, a hajdina, a köles, a zabpehely, az árpagyöngy is nagyszerű választás.
  • Törekedj a nálunk is megtermő gabonafélék – mint a búza, rozs, árpa, köles, zab – és álgabonák – mint a hajdina – valamint a belőlük készült helyi termékek előnyben részesítésére.

5. Válassz fenntartható forrásból származó halat

A hal jó forrása az egészséget támogató omega-3 zsírsavaknak, amelyek hozzájárulnak a megfelelő látáshoz, egészséges agy- és szívműködéshez. A túlhalászás azonban, mely legjelentősebben az óceánokat, tengereket érinti, a vadon élő halállományok kimerüléséhez vezet. Annak érdekében, hogy hozzájuss a szükséges tápanyagokhoz, de a fenntartható halászatot támogasd:

  • hetente 1-2 alkalommal fogyassz halat,
  • válassz gyakrabban hazai halakat (pl. busa, harcsa)
  • olyan termékek mellett dönts, amelyek tanúsított szervezetek (pl. Tengerfelügyeleti Tanács – Marine Stewardship Council, vagyis az MSC) fenntarthatósági címkéjével vannak ellátva.

6. Tejet, tejtermékeket az ajánlásoknak megfelelő mértékben fogyassz

Bár a tej- és tejtermékek előállításának jelentős a környezeti hatása, fontos fehérje-, kalcium- és esszenciálisaminosav-forrást jelentenek, emellett számos krónikus betegség, köztük a metabolikus szindróma, a magas vérnyomás, a stroke, a vastagbéldaganat és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkenésével hozhatók összefüggésbe. Az aktuális táplálkozási ajánlások szerint, napi fél liter tej vagy ennek megfelelő kalciumtartalmú tejtermék elfogyasztása javasolt.

  • Válaszd az alacsonyabb zsírtartalmú, hozzáadott cukrot nem tartalmazó tejet, tejtermékeket.
  • Amennyiben elérhető, válaszd a helyi tejtermelésből származó termékeket.
  • Tej helyett növényi ital fogyasztása esetén, a vitaminokkal, ásványi anyagokkal (pl. kalciummal) dúsított, de hozzáadott cukrot nem tartalmazó termékek választása javasolt.

7. Kerüld a felesleges csomagolást

Az élelmiszerek csomagolása, különösen, ha nem újrahasznosítható anyagokból készül, negatív hatással lehet a környezetre.

  • Válaszd az ömlesztett gyümölcsöket, zöldségeket, a fóliába csomagoltakkal szemben.
  • Vásárláshoz vigyél magaddal saját, lehetőleg környezetbarát bevásárlószatyrot és újrahasználható csomagolásokat (pl. textilből, méhviaszból készült élelmiszercsomagolókat).
  • Ha teheted, vásárolj csomagolásmentes üzletben.

8. Igyál csapvizet

Európában szigorúak a vízminőségi és biztonsági előírások, így ahelyett, hogy palackozott vizet vásárolnánk, a csapnál annyiszor tölthetjük újra a többször használatos kulacsunkat, ahányszor csak akarjuk. A csapvíz a palackozott víz árának töredékébe kerül és az ökológiai lábnyomunkat is csökkentjük vele.

Hazánkban az ivóvízszolgáltatók felelőssége a megfelelő minőségű ivóvíz biztosítására vonatkozóan az épület vízátadási pontjáig (általában a vízóráig) terjed. Az átadási pont utáni szakaszokért az épület tulajdonosa felel. A vízminőség az épületeken belül jelentősen változhat, romolhat (másodlagos vízminőség-romlás), azonban az ebből eredő kockázatok megfelelő fogyasztói szokásokkal jelentősen csökkenthetők. További információ: https://www.nnk.gov.hu/index.php/kozegeszsegugyi-laboratoriumi-foosztaly/kornyezetegeszsegugyi-laboratoriumi-osztaly/vizhigienes-laboratorium.html

Forrásként felhasználva: https://www.eufic.org/en/food-production/article/practical-tips-for-a-healthy-and-sustainable-diet