A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a Táplálkozástudományi Főosztály vezetésével interszektorális munkacsoport létrehozását kezdeményezte az élelmiszerek közbeszerzésének minőségi javítása érdekében.
A munkacsoporti egyeztetések átfogó célja elérni, hogy a közétkeztetésben kínált élelmiszerek táplálkozás-egészségügyi szempontból kedvezőbb összetételűek legyenek. Továbbá, hogy a táplálkozás-élettani szempontok az élelmiszer-közbeszerzési pályázatok elbírálása során hangsúlyosabban érvényesüljenek. Ennek elősegítésére egy útmutató kerül kidolgozásra az élelmiszerközbeszerzés, az élelmezés és az élelmiszergyártás területén dolgozók számára, első körben a tej és tejtermékek élelmiszerkategória vonatkozásában. Célunk, hogy az egyeztetések hosszú távon az élelmiszeripari fejlesztésekre is hatással legyenek. Az útmutatóban meghatározott értékek reformulációs célértékek is lehetnek az adott élelmiszercsoport tekintetében.
Az első ülés 2024. július 11-én valósult meg, online formában, az érintett szakmai szervezetek, társaságok, egyetemek bevonásával.
Az ülést Dr. Bíró Krisztina, a Belügyminisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárságának osztályvezetője nyitotta meg, felhívva a figyelmet a téma fontosságára, valamint az érintett szakmai szervezetek elköteleződésének jelentőségére is.
Az ülés a résztvevők bemutatkozásával folytatódott, majd Zentai Andrea, az NNGYK Táplálkozástudományi Főosztályának vezetője részletesen ismertette a munkacsoport célját és működésének módját, továbbá hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a táplálkozás-egészségügyi szempontból kockázatos tápanyagokra vonatkozó javasolt célértékek meghatározása során nagyon fontos az élelmiszertudományi, táplálkozástudományi és népegészségügyi szempontok figyelembevétele is.
Varga Anita, az NNGYK Táplálkozástudományi Főosztályának osztályvezetője előadásában ismertette az Európai Bizottság által támogatott joint action projektek keretében, a tavalyi évben zárult Best ReMaP projektet és ennek WP7-es munkacsomagját, mely az – élelmiszer-közbeszerzés javításának lehetőségeit vizsgálva – a közétkeztetés minőségi fejlesztésével foglalkozott. Megosztotta a résztvevőkkel a munkacsomag keretében zajlott szakmai egyeztetések, interszektorális ülések főbb tapasztalatait, javaslatait. Részletesen ismertette a munkacsoport keretében elvégzett feladatokat, bemutatta a szlovének által kidolgozott online élelmiszerkatalógust, melyet a WP7 keretében ismerhettek meg és próbálhattak adaptálni a résztvevő tagországok, köztük Magyarország is. Végül röviden ismertetésre került a következő, NNGYK részvételével zajló joint action (JA PreventNCD – Joint Action Prevent Non-Communicable Diseases project), melynek 5-ös munkacsomagjában az élelmiszerközbeszerzés területe továbbra is fókuszban marad.
Végezetül, Berna-Csáki Annamária, a XVIII. kerület Egyesített Bölcsődék élelmezési koordinátora bemutatta, hogy a tejtermékek közbeszerzési eljárásának gyakorlatában mit tudtak megvalósítani a Best ReMaP projekt WP7-es munkacsomagjának keretében kidolgozott közbeszerzési módszerrel, és hogyan váltak kiemelt fontosságúvá a műszaki leírásban a termékspecifikációk az ajánlatkiírás során. Az ülés végén a résztvevők megoszthatták észrevételeiket, kérdéseiket.
Részt vevő szervezetek:
- Belügyminisztérium, Egészségügyért Felelős Államtitkárság
- Agrárminisztérium
- Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, Közbeszerzési Felügyeletért Felelős Helyettes Államtitkárság
- Közbeszerzési Hatóság
- Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih)
- Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ)
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet (MATE ÉTTI)
- Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar (SE ETK), Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszék
- Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar, Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézet
- Budapest Corvinus Egyetem, Ellátásilánc-menedzsment Tanszék
- Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), Élelmiszeripari Igazgatóság
- Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ)
- Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (KÖZSZÖV)
- Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ)
- Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (ÉLOSZ)
- Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ)
- Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ)