Huzamosabb ideig tartó otthon tartózkodás alatt hajlamosabbak vagyunk többet enni, nassolgatni. Ez – ha ráadásul kevesebbet is mozgunk, mint egyébként – jelentős plusz kalóriabevitelt és pluszkilókat jelenthet, életkortól függetlenül.
Alapvető tanácsok, hízás ellen
- Együnk rendszer szerint, meghatározott időközönként, naponta ötször, betartva a három fő- és két kisétkezés szabályát.
- Egyszerre csak kisebb adagokat együnk.
- Ne hagyjuk ki a reggelit.
- Fogyasszunk elegendő mennyiségű rostot.
- Fogyasszunk minden nap 2-2,5 liter vizet.
- Válasszuk a soványabb (kevésbé zsíros) húsokat, tejtermékeket.
- Kerüljük a magas zsírtartalmú (pl. bő olajban sült) ételeket.
- Ne fogyasszunk napi 1 zárt maréknél több olajos magvat.
- Édességeket, cukros üdítőt csak mértékkel és ne minden nap fogyasszunk.
- Végezzünk naponta legalább 30 perces, közepes intenzitású testmozgást, ami nem csak a kalóriaegyensúly fenntartásában segít, de oldhatja a – gyakran fokozott nassolással együtt járó – szorongást is.
- Törekedjünk a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra.
Ne feledkezzünk meg a rostokról!
A rost elősegíti az emésztést és a teltségérzet kialakulását (azaz segít elkerülni, hogy túlegyük magunkat).
Fogyasszunk naponta legalább 1 alkalommal magas rosttartalmú gabonát, ebből készült ételt (barna rizs, zabpehely, teljes kiőrlésű tészta, bulgur, kuszkusz, köles, hajdina, teljes kiőrlésű keksz, teljes kiőrlésű kenyér stb.), és emellett napi 4 adag zöldséget, gyümölcsöt (frissen, levesként, köretként, szendvicskrémként, savanyúság formájában stb.).
Állandó éhségérzet?
Előfordul, hogy az éhségérzetet összekeverjük a szomjúsággal, ezért mielőtt két étkezés között elkezdünk pluszkalóriákat nassolni, érdemes meginni egy pohár vizet és várni egy-két percet. Ha az éhségérzetünk elmúlik, az azt jelenti, hogy a szervezetünknek inkább folyadékra volt szüksége, mint energiára.
További cikkek a témában itt.