Biztos te is hallottál a gluténérzékenységről vagy cöliákiáról, hiszen manapság egyre többekről derül ki, hogy ettől szenvednek. E betegségben egy fehérje megzavarja a táplálékfelszívódást, és ez okozza a kellemetlen tüneteket.
Az ételek, amiket megeszünk az emésztőrendszeren haladnak keresztül. Az emésztés nagy része a vékonybélben történik, a vékonybél falát pedig bélbolyhok fedik. Itt szívódik fel a tápanyagok legnagyobb része. Gluténérzékenység esetén az egyes gabonafélékben (búza, rozs, árpa, zab) megtalálható egyik fehérje, a glutén okozza a problémát, ami roncsolja a vékonybél felszínét és a bélbolyhokat, így a tápanyagok felszívódása nem lesz megfelelő.
A betegség legjellegzetesebb tünete a hasmenés, azonban gyakori a felfúvódás, puffadás, étvágytalanság is. A felszívódási zavar miatt különböző hiányállapotok is kialakulhatnak, mint például vashiányos vérszegénység vagy fehérjehiány. Előfordulhat ingerlékenység, fáradtság, gyengeség vagy kóros fogyás is.
Gluténérzékenység esetén az egyetlen megoldást a gluténmentes táplálkozás jelenti!
Mi az amiben glutén található?
- búza és búzaeredetű termékek
- rozs és rozseredetű termékek
- árpa és árpaeredetű termékek
- zab és zaberedetű termékek
- tönköly (tönkölybúza) és őrleményei
- kamut-búza és őrleményei
- fenti gabonafélék keresztezésével előállított bármely mag és abból készült termék
- a fenti magok pelyhesített változatai
- gluténliszt
A fent említett gabonákat és termékeket helyettesítheted rizzsel, kukoricával, burgonyával, kölessel, hajdinával, amaránttal, cirokkal, babbal, szezámmaggal, sárgaborsóval, szójával, maniókával vagy tápiókával.
Ma már sokféle gluténmentes termék közül lehet válogatni, ami megkönnyíti a diéta betartását.
{tudtae}A gluténmentes kifejezés azt jelenti, hogy a gyártás során a felsorolt anyagok egyike sem került a termékbe, s azokkal az még a csomagolás során sem szennyeződhetett.{-tudtae}
Mindig figyeld az élelmiszercímkéket és olvasd el az összetevők listáját, mert bizony olyan termékekben is előfordulhat glutén, amikben elsőre nem is gondolnád. A búzaliszt például rengeteg termék alkotórésze lehet: hús- és zöldségkészítmények, savanyított tejfélék, félkész-, instant, valamint édesipari termékek, margarinok vagy akár a csomagolt olajos magvak is szennyeződhetnek vele.
Fontos! Gluténmentes táplálkozásra kizárólag a gluténérzékenyeknek van szüksége!