Az élelmiszerpazarlás csökkentése volt a témája a közétkeztetési munkacsoport legutóbbi rendezvényének

25. online ülését tartotta meg a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Táplálkozástudományi Főosztálya és a közétkeztetési munkacsoport koordináló bizottsága 2024. október 24-én. Jelen alkalommal az élelmiszerpazarlásról, a hozzá kapcsolódó magyarországi statisztikai adatokról, valamint az elkerülhető élelmiszer-hulladékok felhasználásának lehetséges módjairól kaphattak részletesebb információkat a résztvevők.

Örömmel üdvözöltük dr. Kasza Gyulát, az Állatorvostudományi Egyetem, Élelmiszerhigiéniai Tanszékének egyetemi docensét, aki második alkalommal tartott előadást a közétkeztetési munkacsoport résztvevőinek. Az előadásából megtudhattuk, hogy bár drágának tűnik, történelmi távlatban nézve az élelmiszer jelenleg olcsónak mondható. Anyagi értékük csökkenése mellett az élelmiszerek megbecsültsége is csökkent, ami a pazarlás mértékét növeli. A már fogyasztásra kész élelmiszerek 19%-a válik élelmiszerhulladékká, melynek 60%-a háztartásokban keletkezik. Az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak megfelelően 2030-ra felére kellene csökkenteni az élelmiszerpazarlásunkat. Az Európai Unió felmérései szerint a háztartások átlagos élelmiszerhulladéka 72 kg/fő/év. Az élelmiszerhulladékok mérése tagállami kötelesség.

Az előadó egy 130 iskolában végzett felmérésről is beszámolt, amely során a napi élelmiszerhulladék mennyiséget vizsgálták: mérték a ki nem tálalt élelmiszerhulladékot és a visszaérkezett élelmiszerhulladékot is. Az eredmények alapján a levesek esetén volt a legrosszabb a helyzet: a levesek 41%-a került elfogyasztásra, 32%-a érkezett vissza a tányérokban és 27%-a nem került kitálalásra.

Az elméleti bevezető után dr. Kasza Gyula az élelmiszerpazarlás csökkentésének gyakorlatát segítő szakmai anyagokra hívta fel a figyelmet. A Nébih Maradék nélkül programja keretében kidolgozásra került egy, a vendéglátás-közétkeztetés szektorra specifikus útmutató,  az – Agrárminisztérium és Magyar Élelmiszerbank Egyesület közreműködésével indított – Az élelmiszer érték fórum pedig többek között egy, a vendéglátásban keletkező élelmiszerfeleslegek karitatív célú adományozását segítő útmutatót is közzétett.

Józsa Hajnalka, dietetikus hallgató, az NNGYK Táplálkozástudományi Főosztályának önkéntese, vendéglátóipari szakember az elkerülhető élelmiszerhulladékok felhasználásával készülő ételeket, receptötleteket mutatott be. Megtudhattuk például, hogy a gyökérzöldségek levelei és zöldjei is ugyanúgy felhasználhatóak a konyhában, mint a termésük. Tartalmaznak számos vitamint, valamint kiváló ásványianyag- és rostforrások is. Ízük elég karakteres, kicsit borsos-kesernyés, így felhasználhatóak pesto-k, chutney-k készítésére, saláták, tésztaszószok és rizottók ízesítésére is.

Kiderült továbbá, hogy világszerte első helyen szerepel az élelmiszerpazarlási listán a kenyér, pedig sokoldalúan felhasználható a kenyér és pékáru maradéka. A Maradék nélkül program keretében egy receptgyűjtemény is napvilágott látott, A kenyér második élete címmel, mely kreatívan ösztönöz az újrafelhasználásra.

Ne maradj le! Iratkozz fel hírlevelünkre!
A programsorozatot szervező Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGY) folyamatosan várja azok jelentkezését, akik részt kívánnak venni a közétkeztetési munkacsoportban zajló munkában, mélyebb szakmai ismeretekhez akarnak jutni és a kollégákkal közösen szeretnének megoldásokat találni a szakterületükön felmerülő esetleges problémákra.